Bornefeld / Kulka

Galeria Strefa A, Galeria Domu Norymberskiego oraz Fundacja Zona Art 
zapraszają na wystawę międzynarodowego duetu: 
Julii Bornefeld (Niemcy/Włochy) i Ewy Kulki (Polska) 

Bornefeld / Kulka Nie potrafię oddzielić siebie od oddechu

WERNISAŻ: 24 / 06 / 2022  godz. 18:00, Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2 w Krakowie

WYSTAWA: 25 / 06 – 14 / 07 / 2022

Obie Artystki łączy zbliżona wrażliwość oraz poruszana tematyka i wątki feministyczne. Obie eksperymentują z medium poszukując sposobu emocjonalnej ekspresji. Ewa Kulka (ur. 1979 r. Instagram) to malarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która mieszka i pracuje również w Krakowie. Julia Bornefeld (ur. 1963 r. Instagram) to artystka posługująca się malarstwem, rzeźbą oraz fotografią i wideo, która mieszka i pracuje w Berlinie oraz w Bruneck (Włochy). Wystawa zaprezentuje najnowsze prace obu Artystek. 

KURATORKI: Ewa Pasternak-Kapera oraz Małgorzata Błaszczyk 

ORGANIZATORZY: Galeria Strefa A / Galeria Domu Norymberskiego / Fundacja Zona Art
PARTNERZY: Galerie Schimming, Hamburg

Nie potrafię oddzielić siebie od oddechu*

Z wdechem, materia wokół nas – cały strumień wydarzeń – miesza się z naszym ciałem, aby odpłynąć do wspólnej przestrzeni już przetworzona przez nasze wilgotne wnętrze. W płynnym, nieustannym i trudno uchwytnym procesie zmian jesteśmy zanurzeni w świecie i nie potrafimy oddzielić siebie nawet od oddechu. “Przesączamy się wewnętrznie – pisze Jolanta Brach-Czaina w Błonach umysłu – z jednego stanu w drugi, przeciekamy z miejsca na miejsce pod pokrywą skóry. Na tym właśnie polega życie wewnętrzne – fizyczne, psychiczne, uczuciowe, duchowe – zawsze płynne.” 

Prezentowane na wystawie kompozycje Ewy Kulki są oparte o feministyczną wrażliwość, metafizykę codzienności, ciężkie od cielesnej materii, skupione na więzi i relacji ze światem, w ciągłym poszukiwaniu swobody dla przepływu emocji, wspomnień, fascynacji i idei. Codzienność stanowi tło, a to co prywatne i intymne staje się punktem wyjścia dla sztuki.

Julia Bornefeld w proces poszukiwania tożsamości wplata również w obraz konteksty rodzinne i historyczne. Zanurzona w akt malowania, gdy to co przeszłe, teraźniejsze i przeczuwane łączy się gdzieś pomiędzy konkretną formą a poetycką introspekcją. To malarka, która sięga również po fotografię lub rzeźbę, a jej wielkoformatowe, przeskalowane i imponujące instalacje często wypełniają całe pomieszczenia galerii. Tym razem prezentuje prace na papierze w bardziej intymnych formatach – Wspomnienia.

Obie Artystki łączy duszna od emocji atmosfera formalnych eksperymentów –  w ramach wieloznacznych, często abstrakcyjnych i niepokojących kompozycji. Obie są świadome napięcia istniejącego między ich twórczością a kulturowymi rolami i wizualnymi kliszami. Skupione na pamięci osobistej i osobistym doświadczeniu w trakcie intymnego malarskiego gestu bo ich sztuka powstaje z ich pasji, fascynacji, wspomnień i traum. Wizualne elementy wypływają z emocji – niewidocznych procesów myślowych, pamięci ciała. To nie abstrakcyjne malarstwo, ale bardzo konkretne – własne, oparte na osobistym symbolicznym systemie. 

Bornefeld i Kulka poprzez tworzenie dochodzą do momentu autorefleksji, a tematem staje się życie wewnętrzne. Ale to, co zwykliśmy nazywać “życiem wewnętrznym”, gdy chcemy mówić o uczuciach czy myślach, nie przybiera tu wcale stanu – suchej jak kartka papieru i literackiej – metafory. Raczej formę materii realnej, choć przelewającej się i nietrwałej – trudnego do zaakceptowania mięsa w nas, o którym staramy się na co dzień nie pamiętać. To częściej obrazy dotykające tych wypchniętych w podświadomość trzewi, o których Brach-Czaina pisała: “Zamknąć oczy, nie widzieć, zemdleć, niech fachowcy czym prędzej to zaszyją.” Bo poza obszarem naszej uwagi dzieją się procesy, nad którymi nie panujemy, a w których jesteśmy zanurzeni. Poszukiwania kontaktu z wewnętrznym życiem prowadzą na spotkanie z wewnętrznym “mięsem” – wszystkim tym co niejawne i niepokojące. 

Ewa Pasternak-Kapera

*Tytuł wystawy oraz inspiracje interpretacyjne pochodzą 
z książki Jolanty Brach-Czainy Błony umysłu